אימוץ ילדים מחו"ל

ילדים זה שמחה, אך עבור זוגות רבים הפעולה הטבעית של להביא ילד לעולם אינה כה טבעית. לאחר טיפולי הפרייה חלק מהזוגות המתקשים יוכלו להביא ילד לעולם, אך אחרים יישארו מאוכזבים מול חוסר היכולת להביא בעצמם ילד לעולם. במקרה זה רבים שוקלים אפשרויות חלופיות כמו שימוש באם פונדקאית או אימוץ ילד.

החוק בישראל מאפשר להורים לאמץ ילד מישראל או במדינה זרה באמצעות פיקוח הדוק של ה"שירות למען הילד" מטעם משרד הרווחה, המוודא כי האימוץ מתבצע בתנאים הטובים ביותר עבור הילד המאומץ. כמו כן באם מדובר באימוץ בין ארצי (אימוץ ילד מחו"ל) על פי התיקון לחוק האימוץ שנקבע ב-1998, על ההורים המאמצים להסתייע באחת העמותות המורשות לטיפול בתחום בארץ, בתמורה לסכום קבוע של 20,000 דולרים.

אמנת האג לאימוץ בין ארצי

ישראל חתומה על אמנת האג הדואגת לזכויות הילדים באימוץ בין ארצי. האמנה נוסחה במאי 1993 לאחר דיון מקיף בנושא האימוץ הבין-ארצי. כיום, אמנת האג מסדירה את חוקי האימוץ בין מדינות שונות וקובעת כי ההפרש בין הורי הילד לגיל הילד לא יהיה מעל 43 שנה (על מנת שהבדלי הדורות לא ישפיעו על הגידול התקין של הילד), וכן שגיל ההורים המאמצים יהיה מעל 18 שנים. בפועל בעקבות שינוי החקיקה בארץ על ההורים המאמצים להיות בני 25 ומעלה.

כמו כן הורים המאמצים ילד ואינם נשואים על פי חוק, או הורים יחידים יוכלו לאמץ אך ורק ילדים בעלי צרכים מיוחדים. אימוץ ילדים ממדינות החתומות על אמנה זו יערכו לפי חוקי האמנה, בין המדינות הגדולות החתומות על האמנה ניתן למצוא את ארה"ב. בנוסף על ההורים להיות ללא עבר פלילי בעבירות מין, עבירות אלימות, או עבירות כנגד קטינים.

מדוע פעולת האימוץ מחו"ל מתבצעת רק בסיוע עמודות מורשות?

ההחלטה על מדיניות מוסדרת של הממשלה לעבודה עם עמותות מורשות נבעה בין השאר מתופעה שהחלה להתפתח, בה תינוקות נחטפו או נמכרו על ידי הוריהם נמכרו למתווכים שפעלו ממניעים כספיים, והעבירו את התינוקות להורים מאמצים בארץ. העמותות עובדות בפיקוח, ואך ורק מול הרשויות המוסמכות במדינות החוץ בהן קיבלו היתר לפעול, ולכן אין חשש לחטיפת תינוקות או מכירתן בצורה פרטיזנית.

מה היקף האימוץ השנתי?

על אף העובדה כי רבים מעוניינים לאמץ ילדים, רק 250 ילדים מאומצים בארץ מדי שנה ממדינות חוץ. הסיבה לכך נובעת בעיקר מהמגבלות הרגולטוריות הרבות העומדות בפני הזוגות, וכן בפני העמותות המבקשות לאמץ. יתכן ונדרש שינוי מהותי בחקיקה בתחום שיאפשר לזוגות רבים יותר להגשים את החלום לגדל ילד, וכן לפתח מנגנונים יעילים יותר באיתור ילדים הזקוקים למשפחה מאמצת במדינות השונות.

אם הנכם מתעניינים באימוץ ילד מעבר לים מומלץ להסתייע בעורך דין מומחה בתחום על מנת לבצע את תהליך האימוץ באופן יעיל וללא הוצאות מיותרות.

עו'ד רפי שדמי נוהג להתראיין בתוכניות טלוויזיה ורדיו רבות, צפו עכשיו בסרטוני הווידאו מתוך ערוץ היוטיוב שלו