מתי אפשר לדרוש כספי כתובה ?

פירוק מוסד הנישואין הינו תהליך קשה ולא סימפטי כלל, שכן מצריך הוא מ – 2 האנשים המעורבים בו (ולעיתים גם כולל ילדים) את מעורבותם המלאה והסכמתם המוחלטת.
אך ישנם מקרים בהם ההסכמה של השניים איננה נחשבת מהותית ונדרשת, מקרים מסוג זה הם מקרים בהם קיימת אסמכתא משפטית עליה חתום אחד הצדדים ובה מתחייב הוא לצד השני בהתחייבויות בעלות תוקף משפטי כזה ואחר.
אסמכתא מחייבת אשר נדרשת לקיום ומהווה חלק בלתי נפרד מברית הנישואין היא כמובן הכתובה !
הכתובה היא מסמך דתי עם תוקף משפטי אשר מפרט את התחייבותו של הבעל כלפי אשתו בזמן נישואיהם או לאחר סיום הנישואין בעקבות גירושין או הפיכתה של האישה לאלמנה (בעקבות מותו של הבעל).
הכתובה נחתמת בנוכחותו של הרב המחתן ובנוכחותם של שני עדים נוספים אשר מעידים על תהליך חתימה הוגן וממשי.
מטרתה הברורה ומוצהרת של הכתובה היא ללא ספק ההגנה על הגרושה ומתן האפשרות המלאה לספק לה תנאי מחייה מכובדים וראויים למעמדה ולצורכה, שהרי בכתובה מפורטים מזונות האישה, הנדוניה (אותה הביאה עמה ליום החתונה) ותשלום דמי הכתובה לטובת עניין זה.
על כן, דרישת כספי הכתובה יכול להתממש רק במקרים בהם לא עברה האישה על חוקי הנישואים ולא גרמה במזיד לגירושים.

באילו מקרים באישה אינה זכאית לכספי הכתובה?

ניתן לבטל את הכתובה ולהכריז באופן חוקי כי האישה איננה זכאית לכספי הכתובה כאשר ישנו פגם מהותי בכתובה דבר שיגרום לפסילתה או במקרים בהם האישה עוברת על חוקים מסוימים שבגינם יוכל בית הדין הרבני לאשר לבעל אי תשלום של הכתובה המקרים בהם יוכל בית הדין לשלול את הכתובה כוללים בין היתר את המקרים הבאים :
מקח טעות – מקרה שבו האישה מודעת לבעיה מהותית אצלה אם בריאותית נפשית או כל דבר אחר אשר היה מונע מהנישואין להתרחש ומסתירה זאת מבעלה לפני החתונה כך שהוא הותעה
בגידת האישה: כאשר יביא הבעל הוכחות קבילות בבית הדין כי האישה בגדה בו
מורדת – כאשר אישה נמנעת מלקיים עם בעלה יחסי אישות ללא סיבה מוצדקת היא עלולה להיחשב כמורדת וכתוצאה מזאת ישללו ממנה דמי הכתובה
עזיבת האישה את הבית – כאשר עוזבת אישה את בית בעלה ללא סיבה מוצדקת יכול להוביל הדבר לשלילת דמי הכתובה והמזונות.
עורך דין – רפי שדמי הינו עורך דין מומחה ומוביל בתחום דיני המשפחה, אשר יעמוד לרשותכם בייצוג משפטי מקצועי, בפנייה אל רפי שדמי תוכלו להיות סמוכים ובטוחים כי הנכם מטופלים על ידי מיטב המומחים המובילים בתחום הגירושין ודיני המשפחה המקצועיים – אז כאשר מדובר בצורך ברור בייצוג מקצועי ואמן לא מתפשרים ובוחרים במומחה המוביל רפי שדמי, עם מומחיות, ניסיון וותק של שנים רבות בתחום. קיראו מאמר בו מסביר עו"ד רפי שדמי על החשיבות בעדכון מוטבים בקופות הגמל

Summary
Review Date
Reviewed Item
מתי אפשר לדרוש כספי כתובה ?
Author Rating
5